SUCHY KASZEL

KASZEL SUCHY

Kaszel to nagła, odruchowa reakcja organizmu na zalegającą lub spływającą wydzielinę. Jeśli kaszel występuje często , zwykle wskazuje na infekcję wirusową lub bakteryjną. U dorosłych , czynnikiem , który powoduje kaszel to także palenie, ale też schorzenia takie jak astma, choroba refleksowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy niewydolność serca. 

Jeśli przebiega przeziębienie, kaszel pojawia się zwykle w 2-3 dniu infekcji i trwa średnio ok 14 dni, a u dzieci nawet DO 25 DNI !!! Może także utrzymywać się do kilku tygodni po infekcji tzw. KASZEL POINFEKCYJNY Dlatego tak ważne jest, abyście informowali lekarza na temat tego, jak długo trwa kaszel, ponieważ suchy kaszel, który trwa długo , a wiesz, że jest po zakończonej infekcji NIE wymaga leczenia! Nie jest też dowodem na to, że pacjent jest niedoleczony. Jeśli wówczas, źle zdiagnozujesz sobie to schorzenie i zdecydujesz podać syrop – wykrztuśny. Ponownie nasilisz reakcję „kaszlu” w organizmie. Najlepsza rada : ODSTAW WSZYSTKIE SYROPY!

Pod warunkiem oczywiście, ze nie masz dodatkowych objawów takich jak astma, stosowanie leków na ciśnienie  (niektóre z nich powodują suchy kaszel) tutaj ciekawostka:

JEŚLI TWOI DZIADKOWIE LUB RODZICE ZAŻYWAJĄ LEKI NA NADCIŚNIENIE Z GRUPY INHIBITORÓW ANGIOTENSYNY I SKARŻĄ SIĘ NA KASZEL – TO PAMIĘTAJ, ŻE KASZEL TAKI MOŻE POWSTAĆ NAWET PO KILKU LATACH PRZYJMOWANYCH LEKÓW, A STOSOWANIE LEKÓW PRZECIWKASZLOWYCH NIE POMAGA – NALEŻY TO ZGŁOSIĆ DO SWOJEGO LEKARZA PROWADZĄCEGO

JAKIE LEKI PRZECIWKASZLOWE DOSTANIESZ W APTECE? 

-DEKSTROMETORFAN , np. Syrop DexaPico lub tabletki Acodin Ma działanie ośrodkowe, co oznacza, że hamuje odruch kaszlu suchego i męczącego wpływając bezpośrednio na układ nerwowy

-BUTAMIRAT np. Tradycyjne krople Sinecod , można go stosować od 2 miesiąca życia 10-15 kropli 4x dziennie Jest jedynym lekiem bez recepty, który możesz stosować u takich małych dzieci.

-LEWODROPROPIZYNA , np. Syrop LEVOPRONT, OK 20 MG 3 X dziennie u dzieci powyżej 2 roku życia

KASZEL I KOBIETY W CIĄŻY :

Tutaj bezpiecznie możesz stosować syropy ziołowe. I to nie jest do końca prawda, że są one dużo słabsze, lub tak jak spotykam się z opinią „niewiele dają”. Otóż są syropy ziołowe, które są zarejestrowane jako leki ! Więc mają udokumentowane działanie lecznicze, a poza tym podlegają kontroli Inspektora Farmaceutycznego.

 • Syrop z babki lancetowatej
 • Syrop prawoślazowy
 • Syrop z dziewanny 

Czy wiesz, że podczas męczącego suchego kaszlu w II lub III trymestrze- PO KONSULTACJI Z LEKARZEM możesz zażyć np. Supremin w syropie ?

INHALACJE :

Inhalacje przynoszą zdecydowaną ulgę w męczącym kaszlu. Porządny nebulizator potrafi uratować niejedną sytuację i niejeden weekend 🙂

Gdy słyszę od moich pacjentów :

 • „poproszę 10 ampułek soli fizjologicznej” ,

Zaraz pytam „ Jakiej?” – Z reguły domyślasz się, że słyszę odpowiedź ;”tej zwykłej” albo „do inhalacji na kaszel” .Dlatego też uważam, że rodzice zwykle nie znają różnic pomiędzy  dostępnymi solami do inhalacji, lub po prostu nie wiesz – jakie są dostępne.

 • Poniżej opis- co możesz prosić w aptece :

GILBERT

Wyrób medyczny, 0,9% NaCl

Działanie i zastosowanie:

– Gilbert NaCl stosuje się do higieny nosa, 

 • do przemywania i płukania oczu, 
 • do oczyszczania ran oraz do higieny uszu. 
 • Nie każdy kojarzy Gilberta właśnie z tymi zabiegami-często prosicie o „sól do inhalacji” , natomiast Gilbert NaCl jest przydatny szczególnie do wykonywania tych zabiegów u małych dzieci, ponieważ nie powoduje dodatkowych podrażnień oraz bólu w trakcie oczyszczania ran. Dziecko odczuwa zabiegi z użyciem Gilbert NaCl tak, jak gdyby wykonywane one były przy użyciu zwykłej wody.

Moja rada: Po otwarciu ampułkę należy zużyć. Nie wolno jej przechowywać, ponieważ traci ona swoją jałowość, a wówczas można sobie tylko zaszkodzić.

NEBU-DOSE BABY

Wyrób medyczny Nebu-Dose BABY to 1,5% roztwór soli fizjologicznej przeznaczony do inhalacji dzieci.

Działanie i zastosowanie: 

Produkt wskazany do stosowania u pacjentów chorych na 

 • zapalenie oskrzelików, oskrzeli, płuc, 
 • mukowiscydozę, lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). 
 • Może być także wykorzystany jako nośnik dla innych leków przeznaczonych do inhalacji (Berodual, Nebbud , Pulmicort)

NEBU-DOSE HIALURONIC 

Wyrób medyczny, jałowy roztwór chlorku sodu 0,9%, hialuronian sodu.

Działanie i zastosowanie: 

 • Pobudza odruch kaszlu, co wspomagają wydalanie śluzu zalegającego w oskrzelach i prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych.
 • Rozbija wiązania jonowe wydzieliny śluzowej, co zmniejsza jej lepkość i elastyczność.
  • Absorbuje wodę z błony śluzowej i podśluzowej, co zmniejsza obrzęk ścian dróg oddechowych 
  • Ze względu na większą gęstość roztworu zaleca się stosowanie go w inhalatorach pneumatycznych. Należy przestrzegać zapisów zawartych w instrukcji dołączonych do inhalatora. Do jednorazowej inhalacji używać 4 lub 5 ml roztworu. AMPUŁKĘ ZUŻYWAMY NATYCHMIAST PO OTWARCIU

NEBU-DOSE HIPERTONIC

Wyrób medyczny 3% NaCl

Nebu-dose hipertonic zalecany jest do stosowania w terapii inhalacyjnej. Szczególnie polecany jest dla pacjentów cierpiących na 

 • zapalenie oskrzelików, 
 • ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). 
 • Preparat może być również stosowany jako nośnik dla innych leków przeznaczonych do inhalacji

Zatem zastosowanie ma takie samo jak opisywane wyżej sole, różnica polega na tym, że tutaj mamy WYŻSZE STĘŻENIE, co powoduje, że jest bardziej przydatny, gdy cierpisz na gęstą wydzielinę, mokry kaszel, lub zatoki. Mocno stężona sól – szybciej „wyciągnie” . Jeśli dziecko umie już ładnie odkrztuszać, wówczas ta sól jest właśnie dla niego.

NEBU-DOSE PLUS 

Wyrób medyczny, jałowy roztwór chlorku sodu 3%, hialuronian sodu.

Nebu-Dose Plus, roztwór do inhalacji

 •  ułatwia ruch wydzieliny w drogach oddechowych,- poprawia komfort oddychania

 • zmniejsza lepkość i elastyczność wydzieliny (rozbija wiązania jonowe wydzieliny śluzowej – dlatego ZMNIEJSZA JEJ LEPKOŚĆ )

 •  ogranicza obrzęk ścian dróg oddechowych

 •  pobudza kaszel i wykrztuszanie jako mechanizm wspomagający usuwanie śluzu zalegającego w oskrzelach, co prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych.

ECTODOSE

Ektoina 1,3% ,  sól morska, woda.

Ectodose to izotoniczny roztwór wspomagający leczenie stanów zapalnych oraz objawów układu oddechowego, w tym astmy alergicznej i niealergicznej, zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). 

 • Wyrób medyczny
 • Roztwór Ectodose zawiera ektoinę (Ectoin), naturalną substancję, która stabilizuje błony komórkowe, pomaga chronić komórki przed oddziaływaniem szkodliwych czynników i łagodzić stany zapalne.
 • Stosowany w postaci inhalacji, roztwór Ectodose wspomaga leczenie stanów zapalnych i łagodzenie objawów chorób układu oddechowego, dzięki działaniu nawilżającemu i ochronnemu na błonę śluzową układu oddechowego. 
 • Preparat może być podawany za pomocą nebulizatorów różnego rodzaju: pneumatycznego, siateczkowego i ultradźwiękowego.

Leave a Comment