LEKI NA BÓL GARDŁA- MÓJ SUBIEKTYWNY WYBÓR

Leczenie bólu i infekcji gardła, pytacie co polecam? Oto moje subiektywne wybory.

To, w jaki sposób dochodzi do infekcji gardła pisałam we wcześniejszym wpisie, gdzie również poczytasz, o tym, czym warto stosować popularne lizaki dla dzieci. Link do wpisu znajdziesz tutaj : CZYTAM WPIS  

Poniżej natomiast, bardzo krótko opowiem ci o preparatach, które są powszechnie dostępne w aptekach, jednak nie do końca (przynajmniej nie wszystkie z nich) cieszą się popularnością, ponieważ ich nie znacie, a warto im zaufać.

W celu lokalnego złagodzenia bólu, stosuje się tabletki do ssania w zestawie ze środkami dezynfekującymi.

MUCOANGIN – TABLETKI DO SSANIA

Cieszą się niską popularnością, nie ma ich w TV ani w gazetach. Gdy polecam z pierwszym stołem, mam wrażenie, że każdy pacjent podświadomie uważa, że próbuje mu „coś wcisnąć” , nie ufacie. Może nie powinno nas farmaceutów to dziwić, tak dużo preparatów zalewających rynek oraz reklam w TV , że trudno jest uwierzyć nie posiadając wiedzy farmakologicznej, że coś jest naprawdę warte uwagi. Ale to już na inny temat. Zatem , polecam Mucoangin tabl. Do ssania, dlaczego? ;

Czy wiesz, że AMBROXOL (zwykle stosowany w syropach) w dużej dawce ma właściwości miejscowego antyseptyku? I jednocześnie działa wykrztuśnie. Znajdziesz go w tabletkach MUCOANGIN tabl. Do ssania.

Badania kliniczne potwierdziły łagodzenie bólu podczas stosowania tabletek do ssania Mucoangin
u pacjentów z bólem gardła spowodowanym ostrym zapaleniem gardła pochodzenia wirusowego. W badaniach klinicznych, wykazano szybki początek działania produktu Mucoangin tabletki oraz utrzymywanie się tego działania przez co najmniej 3 godziny. Poza tym w badaniach wykazano , że działa przeciwzapalnie. W trakcie badań in vitro wykazano, że chlorowodorek ambroxolu istotnie zmniejsza uwalnianie cytokin z komórek krwi oraz tkanek, czyli zmniejsza wydzielanie związków prozapalnych. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: ssać do 6 razy na dobę po jednej tabletce. 

W badaniach klinicznych wykazano, że tabletki do ssania Mucoangin znacząco zmniejszają zaczerwienienie gardła w przebiegu stanu zapalnego gardła. 

Kolejnymi lekami na ból gardła, są preparaty zawierające substancje miejscowo znieczulające oraz antyseptyczne.Wszak chodzi o jak najszybsze zniesienie bólu i poprawę naszego komfortu.

Uwaga: takie leki stosujemy tylko do 3-4 dni , ponieważ maskują objawy choroby, a to oznacza, że jeśli rozwija się dalej stan zapalny, substancja znieczulająca przyniesie ulgę, poprawi twój komfort, ale zmniejszy czujność do dalszego leczenia np. Antybiotykiem przy anginie.

Substancje miejscowo znieczulające to: Benzokaina (Septolete Plus) Lidokaina (Orofar)

Substancje działające przeciwzapalnie : Benzydamina (Tantum Verde)

TANTUM VERDE – skład BENZYDAMINA

Miejscowe działanie znieczulające przyczynia się do łagodzenia bólu.
Benzydamina działa przeciwobrzękowo, ponieważ zmniejsza przepuszczalność włośniczek ORAZ działa antyseptyczne. Tantum Verde jest na ogół dobrze tolerowany i wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne. Po zastosowaniu miejscowym produkt leczniczy przenika przez skórę oraz powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się miejscowo w tkankach zmienionych zapalnie, osiągając stężenie większe niż po podaniu doustnym. Benzydamina po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnie.

Dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka produktu leczniczego (rozpylenie) na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.
Dzieci od 6 do 12 lat: 4 dawki produktu leczniczego, od 2 do 6 razy na dobę.
Dzieci powyżej 12 lat : od 4 do 8 dawek produktu leczniczego, od 2 do 6 razy na dobę. 

OROFAR MAX – w składzie Chlorek bezoksoniowy i lidokaina 

Wskazania do stosowania:

  • infekcje gardła, oraz  infekcje jamy ustnej (stany zapalne dziąseł, zakażenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej – afty);
  • ból gardła towarzyszący przeziębieniom, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani; – pomocniczo może być stosowany w leczeniu zapalenia migdałków (angina); – zapobieganie tworzenia się bakteryjnej płytki nazębnej.
    leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia u dzieci, nie wolno ssać więcej niż 6 tabl dziennie

Chlorek benzoksoniowy jest silnym środkiem działającym bakteriostatycznie i bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Działa skutecznie zwłaszcza wobec bakterii odpowiedzialnych za infekcje jamy ustnej i gardła oraz uczestniczących w tworzeniu płytki nazębnej. Chlorek benzoksoniowy wywiera także działanie grzybobójcze i przeciwwirusowe wobec wirusów posiadających otoczkę lipidową, takich jak wirusy grypy, paragrypy oraz herpeswirusy. Jest on kationowo czynnym środkiem antyseptycznym, posiadającym dobre właściwości powierzchniowo czynne, co zapewnia preparatowi dobrą penetrację.

Dzieci powyżej 6 lat:

Dzieci powyżej 6 lat nie powinny przyjmować więcej niż sześć tabletek na dobę.

Nie należy stosować produktu leczniczego Orofar u dzieci w wieku poniżej 6 lat, gdyż leki miejscowo znieczulające mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia

FARINGOSEPT – w składzie 10 mg Jednowodnego Ambazonu

Również mało znany lek, jednak warty jest uwagi, szczególnie przy podejrzeniu zapalenia gardła na podłożu bakteryjnym. Poza tym po ekstrakcji zębów, oraz antyseptycznie przy zapaleniu dziąseł ! Jego zastosowanie według charakterystyki produktu leczniczego to : „pomocniczo w ostrych zakażeniach jamy ustnej i gardła: zapalenie migdałków, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, a także po operacji usunięcia migdałków, po ekstrakcji zębów” 

Ssać powoli 3 do 5 tabletek na dobę przez 3 do 4 dni. Tabletek nie należy połykać, ale pozwolić, aby powoli rozpuściły się w jamie ustnej.
Przyjmować po jedzeniu w odstępie 15-30 minut, nie jeść i nie pić przez 2-3 godziny po zażyciu produktu leczniczego. 

Ambazon jest środkiem odkażającym. Działa bakteriostatycznie na paciorkowce (hemolizujące i zieleniące – S. hemoliticus, S. viridans) i pneumokoki, wywołujące infekcje jamy ustnej i gardła. Wykazuje umiarkowane działanie na gronkowce. 

Poza zastosowaniem jako środek pomocniczy w ostrych zakażeniach jamy ustnej i gardła, produkt leczniczy Faringospet może być stosowany w monoterapii do leczenia zakażeń łagodnych, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania innych substancji antybakteryjnych, co mogłoby doprowadzić do powstania oporności bakterii. 

Ambazon nie zaburza fizjologicznej flory jelitowej. 

HALSET -tabl.do ssania – cetylopirydyniowy chlorek jednowodny

Chlorek cetylopirydyniowy wykazuje łagodne, miejscowe działanie odkażające. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram–dodatnie, Gram–ujemne, działa na grzyby (Candida albicans), nie ma wpływu na mykobakterie. Chlorek cetylopirydyniowy, hamuje metabolizm bakterii blokując istotne układy enzymatyczne, wpływa na mechanizmy cytoadhezyjne bakterii, mówiąc prosto : wpływa na zdolność przyczepiania się bakterii do tkanek! zwiększa przepuszczalność błony cytoplazmatycznej mikroorganizmów i niszczy ją. W środowisku słabo zasadowym chlorek cetylopirydyniowy występuje w postaci zjonizowanej, warunkującej skuteczność leku; przy pH poniżej 3 lek traci zupełnie swoją aktywność. 

Ssać powoli po jednej tabletce.
Dorośli i młodzież: ssać 1 tabletkę co 1-2 godziny (maksymalnie 8 tabletek na dobę).
Dzieci w wieku powyżej 6 lat: ssać 1 tabletkę co 2-3 godziny (maksymalnie 6 tabletek na dobę). Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. 

TANTUM VERDE OROFAR MAX FARINGOSEPT HALSET MUCOANGIN
Dzieci poniżej 6 lat Dzieci powyżej 6 lat  Dzieci powyżej 6 lat Dzieci powyżej 6 lat Dzieci powyżej 12 lat
Dla dzieci poniżej 6 lat : 1 dawka na 4kg masy ciała maks do 6 x dobę 1 tabl co 2h (maks 10 tabl/dobę) dzieci maks 6 tabl na dobę 3-5 tabl na dobę przez 3-4 dni 1 tabl co godzinę, maksymalnie 8 tabl/dobę(dzieci maks 6 tabl/dobę) 1 tabl 6 x na dobę
         
         
DAWKOWANIE

Leave a Comment