mama farmaceuta

Leczenie Potówek, objawy, przebieg, powikłania.

POTÓWKI U DZIECI, OBJAWY, LECZENIE, PRZEBIEG

Każdy z nas chciałby, aby skóra naszego dziecka była bez skazy, a każde odstępstwo prowadzi do naszej frustracji i wpadamy w poczucie winy, że nie jesteśmy najlepszymi rodzicami. Potówki , obok AZS to najczęstszy problem skóry u dzieci. Jak sobie z tym radzić? Czytaj dalej.

JAK POWSTAJĄ POTÓWKI?

Jak sama nazwa mówi, przegrzana skóra powoduje zwiększenie działania gruczołów potowych z jednoczesnym zatykaniem gruczołów łojowych. Zmniejszony przepływ powietrza i na przykład sztuczne materiały, przez które skóra nie oddycha swobodnie, sprzyja powstawaniu potówek.

RODZAJE POTÓWEK

Najczęściej miejsce występowania potówek to twarz, dłonie, plecy, albo pupa u małych dzieci. Dorośli również zmagają się z tym problemem, a swędzące krostki są nie lada problemem.

  • potówki zwykłe to drobne krostki bez stanu zapalnego, powstające często w pierwszych tygodniach życia niemowlaka.
  • Potówki czerwone są zaczerwienione z powodu zapalenia i są efektem niewłaściwej pielęgnacji skóry, można powiedzieć, lekkiego zaniedbania 
  • Potówki głębokie, rozwijają się w głębokich warstwach skóry i mają charakter zapalny. Mają postać białych grudek. Są najgroźniejszą odmianą potówki. Występują głównie w klimacie tropikalnym

POTÓWKI U NIEMOWLAKA

Potówki bardzo często występują u dzieci, głównie u niemowląt. Jakie są sprawdzone sposoby na potówki? Przede wszystkim eliminujemy przyczynę. Czyli ochładzamy. Może okazać się, że ten prosty zabieg pomoże bardzo szybko. Pamiętaj o pielęgnacji skóry. Po kąpieli należy osuszyć delikatnie skórę ręcznikiem bawełnianym , można przemywać skórę solą fizjologiczną i pozostawić ją jak najdłużej w kontakcie z powietrzem. Unikaj takich kremów , które zatykają pory skóry, są ciężkie i mają działanie wysuszające, jak te, które zawierają cynk. 

Pomoże za to kąpiel z nadmanganianem potasu lub zasypka.

TORMENTIOL, DLACZEGO NIE UŻYWAMY GO DLA NIEMOWLĄT?

Z charakterystyki produktu leczniczego:

Dzieci 

U dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania produktu leczniczego Tormentiol występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości.
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, produktu Tormentiol nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.
U dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na zawartość boru, produkt leczniczy Tormentiol może powodować zaburzenia płodności. 

Chcesz poznać dobre sposoby na potówki ? to dokładne osuszanie skóry dziecka, stosowanie zasypek (ziemniaczanej, kukurydzianej, specjalnej zasypki na potówki), wietrzenie skóry i stosowanie kąpieli w krochmalu. Jeśli potówki na skórze dziecka utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może przepisać maść robioną, która zawiera tylko aktywne składniki bez niepotrzebnych związków konserwujących.

ZASYPKI DOSTĘPNE W APTECE 

LINOMAG :

Składniki:

Talc (talk), Zea Mays (kukurydza zwyczajna), Butyrospermum Parkii (masło Shea), Linum Usitatissimum (len zwyczajny), Tocopheryl Acetate (witamina E), Parfum.

 

 

 

ALANTAN :

Składniki:

Talc, Solanum Tuberosum Starch, Zinc Oxide, Allantoin.

Ten drugi tajemniczy składnik to po prostu skrobia ziemniaczana! Działa jak ABSORBENT

• wyróżnia go pochodzenie naturalne – skrobia ziemniaczana

• jest stosowana w preparatach kosmetycznych jako środek wiążący, 

• nadaje gładkie, pudrowe, jedwabiste odczucie- działa też matująco , czasem jako jako alternatywa dla talku

ALTEK ALANTAN PLUS 

Składniki:

Talc, Allantoin, Panthenol.

Zasypka, Alantan Plus Altek

  • Chroni skórę w szczególności w miejscach, które najczęściej ulegają podrażnieniom.
  • Zasypka osusza skórę, 
  • Altek działa łagodząco, kojąco, usuwa wszelkie zaczerwienia, a także świąd.
  • Substancje obecne w produkcie wspomagają szybszą regenerację naskórka.

SYLVECO ZASYPKA DLA DZIECI

Składniki

Zea Mays Starch (czyli skrobia z kukurydzy) Zinc Oxide, Allantoin, Chamomilla Recutita Oil

Leave a Comment