mama farmaceuta

Uczucie piasku w oku. Jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na takie objawy jak:

  • Pieczenie
  • uczucie piasku w oku
  • Nadmierne łzawienie
  • Nadwrażliwość na światło lub wiatr
  • Przekrwienie oczu

Może się okazać, że cierpisz na zespół suchego oka. Czym właściwie to jest? Jest to przypadłość związana z nieprawidłowym składem płynu łzowego, jego zmniejszoną ilością lub nadmiernym parowaniem z powierzchni rogówki.

To nie jest tylko przypadłość osób wpatrzonych w ekrany monitorów swoich laptopów i telefonów. U starszych osób zespół suchego oka mogą powodować inne krople do oczu, np. Na jaskrę, a szczególnie konserwanty w nich zawarte.

Jak można pomóc sobie i złagodzić dolegliwości suchego oka? 

Rady typu : unikaj miejsc i czynników, które mogą zwiększać parowanie płynu łzowego z powierzchni oka np. palenia tytoniu, zimnego wiatru, zimnego lub suchego powietrza, klimatyzacji czy otwartego okna (przeciąg) nie zawsze są realnie do wykonania, chyba, że jesteś emerytem i możesz pozwolić sobie na to wszystko. Z reguły nie zmusimy koleżanki w pracy, aby wyłączyła klimatyzację, albo z powodu wiatru nie podasz L4 pracodawcy, tylko dlatego, że pieką cię oczy. Oczywiście jest wiele innych sposób na poradzenie sobie z tym dyskomfortem. Jednak z reguły przychodzicie do apteki z pytaniem : Poproszę coś na pieczenie oczu, ma uczucie piasku i czuję dyskomfort” i tutaj zaczyna się nasza rola.

                                        Od czego zacząć? Co wybrać? Cym te wszystkie preparaty różnią się od siebie?

Kropli na rynku jest bardzo dużo. Warto zastanowić się nad tym, czego od nich najbardziej oczekujesz. Poniżej kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy wyprze kropli. 

1.KONSERWANTY

Jego jest pewne : unikaj konserwantów, powodują podrażnienie, wydłużają czas korzystania z kropli po otwarciu, ale nie są aż tak potrzebne, a ryzyko, że uczulą cię bardziej , abo podrażnią juz i tak suche, oko nie jest warte oszczędzania. 

2. KWAS HIALURONOWY

Jest to składnik wszystkim znany, bardzo ładnie wiąże wodę i utrzymuje warstwę ochronną na powierzchni gałki ocznej. Pamiętaj jednak, że jego usieciowanie jest ważne, bo o świadczy o lepkości kropli- im bardziej lepkie, tym dłużej utrzymują się i ochraniają rogówkę i bardziej ci służą.

3. TETRYZOLINA

Jest to substancja , która oddziałuje na drobne naczynia krwionośne (kurczy je), dzięki temu zmniejsza się przekrwienie i obrzęk. Farmaceuta poleci ci krople z tym składnikiem, jeśli cierpisz na mocne przekrwienie spojówki.

Pamiętaj o tym, aby odpowiedzieć od razu o takich informacjach jak :

  • noszenie soczewek (niektóre krople nie mogą być wówczas stosowane) , a niektóre z nich mogą być stosowane jednak z 30 minutową przerwą po założeniu soczewki.

  • Dokonując wyboru odpowiedz na pytanie: jak często będziesz zakrapiał oczy? czy będziesz zakrapiać oczy systematycznie, kilka razy dziennie? Jeśli tak, to pamiętaj, aby wybrać krople mniej lepkie, aby nie zaburzały ci komfortu pracy przy komputerze w biurze, lub czytania. Jeśli jednak chcesz zakrapiać np. Tylko dwa razy dziennie, tak jak robię to ja, po całym dniu , możesz wybrać takie, które są gęste, dzięki temu zakropienie rano i wieczorem nie spowoduje utraty komfortu, a przy tym, że są one gęste maja tzw przedłużone działanie. Jeśli natomiast nie jesteś mistrzem systematyczności i będziesz zakraplał „Od czasu do czasu” wówczas kup krople w minimsach, gdzie każda jedna dawka jest zapakowana osobno, a dzięki temu są one jałowe przez długi czas, mają najmniej konserwantów.

Skąd wynika wysoka cena kropli do oczu ?

Różnica w cenie to nie tylko chwyt marketingowy. Cena ma znaczenie i tak jak we wszystkim za jakość trzeba zapłacić. Składa się na nią opakowanie- z wygodnym dawkowaniem, zachowujące jałowość produktów niezależnie od obecności konserwantów. Rodzaj związków aktywnych, czyli usieciowanego kwasu hialuronowego , o którym już wcześniej wspomniałam. Dodatkowo pamiętaj, że dobre preparaty mają udokumentowane badania , które z reguły są bardzo kosztowne ,a c o oczywiście przekłada się na cenę produktu.

Poniżej kilka przykładowych produktów, które w mojej opinii są warte uwagi:

HYLO gel

Substancje aktywne : 2 mg/ml hialuronian sodu (0,2 %) sorbitol Ważne informacje : nie zawiera środków konserwujących może być stosowany , gdy nosisz soczewki kontaktowe , ale zaleca się 30 minutowy odstęp po założeniu soczewek kontaktowych na oczy można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia może być stosowany u dzieci. Skład: 2 mg/ml hialuronianu sodu, bufor cytrynianowy, sorbitol oraz woda.

HYAL-DROP multi

Substancje aktywne: 0,24 % hialuronian sodu Ważne informacje : nie zawiera środków konserwujących można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia. Skład: 0,24% kwasu hialuronowego (w postaci hialuronianu sodu), chlorek sodu, chlorek potasu, disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu diwidorofosforan dwuwodny i woda jałowa

SYSTANE ultra

Substancje aktywne: glikol polietylenowy 400 guar hydroksypropylowy, sorbitol Ważne informacje: można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia Krople są również przyjazne dla soczewek, Skład : Glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, guar hydroksypropylowy, sorbitol, aminometylopropanol, kwas borowy, chlorek potasu, chlorek sodu oraz polyquad (chlorek polidronium) 0,001%.

VIZIK

Substancje aktywne: . Hialuronian sodu w postaci soli sodowej 0,015% Ważne informacje: Nie zawiera konserwantów, swoją jałowość utrzymują dzięki filtrom wbudowanym w butelkę. Na powierzchni rogówki oka tworzą przezroczystą barierę ochroną. Krople zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, Skład: hialuronian sodu w postaci soli sodowej 0,015%, karbomer 981, gliceryna, woda wysokooczyszczona

Starazolin

Substancje aktywne: tetryzolina (Tetryzolini hydrochloridum). Ważne informacje: STOSUJEMY DO PRZEKRWIONYCH OCZU Kropli nie należy stosować długotrwale, szczególnie u dzieci. Podczas stosowania leku należy unikać kontaktu zakraplacza ze skórą lub inna powierzchnią - krople są roztworem jałowym. Jeśli pacjent nosi soczewki, przed aplikacją należy je zdjąć i założyć ponownie po 15 minutach od zakroplenia. Dzieci powyżej 2 lat, młodzież i dorośli: 1-2 krople, 2-3 razy na dobę. Skład: Substancją czynną jest: tetryzolina (Tetryzolini hydrochloridum). 1 ml kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Substancje pomocnicze: sodu chlorek, edetynian disodu, benzalkoniowy chlorek, sodu tetraboran, kwas borowy, woda wysokooczyszczona.

Leave a Comment