Mama farmaceuta

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ TWARZY POD MASECZKĄ ?

MASECZKI OCHRONNE, A PROBLEMY Z CERĄ

Coraz częściej obserwuję przypadki, nadkażenia skóry w okolicach, gdzie nosimy maseczki. Nic dziwnego, ubrana skóra – nawet w najbardziej delikatny materiał , częściej ulega nadkażeniu. Szczególnie narzekają osoby z cerą problematyczną, trądzikową lub mieszaną z tendencją do wyprysków. 

Oprócz mechanicznego tarcia, które serwuje nam maseczka, zwiększamy też wilgotność i temperaturę przez wydychany dwutlenek węgla. Bakterie bardzo lubią takie środowisko, więc chętnie się kolonizują. Poza tym, zwiększa się w tym miejscu wydzielanie sebum, które jest dla nich pożywką. Efekt to krostki , zaczerwienienia w okolicy ust, żuchwy, oraz na linii szczęki. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ jak już raz zacznie się stan zapalny, naprawdę nie jest łatwo go zniwelować, podczas gdy obostrzenia co do noszenia maseczek , cały czas są i długo nie znikną.

JAK DBAC O SKÓRĘ POD MASECZKĄ OCHRONNĄ?

Po pierwsze należy zmienić nawyki i pamietać o higienie. Noszenie pięknie ozdobionych masek z różnego rodzaju bawełny, stało się nowym trendem ulicznej mody, ale nie jest to najlepsze dla naszej skóry i naszego zdrowia. 

Kilka kluczowych zasad to ;

-maseczka z materiału nie drażniącym skóry (np fizelina) 

-nie dotykaj maseczki rękoma

-wymieniaj często, a jeśli masz maseczkę z bawełny, pierz ją często, najlepiej w płynach lub proszkach z dodatkiem jonów srebra, które mają działanie przeciwbakteryjne

JAKIE ZMIANY W PIELĘGNACJI NALEŻY WPROWADZIĆ?

Rezygnacja z podkładu czy kolorowych kosmetyków nie jest łatwa, więc wybieraj takie kosmetyki, które są lżejsze, bardzo fajnym rozwiązaniem są kremy BB lub CC. Czy wiesz, że w aptece, wśród dermokosmetyków znajdziesz już praktycznie całą serię kolorowych kosmetyków do makijażu? A co je wyróżnia od tych drogeryjnych? Czysty skład, badania na skórze wrażliwej, są w maksymalny sposób pozbawione substancji drażniących, alergenów, konserwantów, po to, aby zapewnić  wymagającej skórze maksimum pielęgnacji. 

Jeśli szukasz dobrego rozwiązania może zainteresuje Cie to:

SVR Clairial Crème CC – krem na przebarwienia wyrównujący koloryt skóry

Krem typu CC przeznaczony do pielęgnacji skóry z tendencją do przebarwień. Skutecznie maskuje ciemne plamy oraz ujednolica koloryt cery. Długotrwale nawilża. Dzięki zawartości opatentowanego kompleksu depigmentacyjnego LUMIWHITE+ zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Dodatek filtrów UVA/UVB SPF50 gwarantuje wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Lekka nietłusta formuła zapewnia matowe wykończenie. Doskonały jako baza pod  makijaż. Produkt przebadany dermatologicznie, nie zawiera parabenów ani substancji zapachowych. Hipoalergiczny. Uniwersalny odcień jasnobeżowy.

                   Ja bardzo Lubie z serii CC SVR kremy na powieki i pod 

oczy. Bardzo ładnie kryje, ale nie podrażnia. Ja jestem alergikiem i wiele kosmetyków powoduje, ze zaraz łzawią mi oczy. Tutaj nie dzieje się nic :

Topialyse Palpebral CC – kojący krem korygujący, maskujący cienie pod oczami

Unikatowa formuła Palpebral dla ultra-wrażliwych, podrażnionych powiek, które nie tolerują żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Testowane na skórze suchej, bardzo suchej, wrażliwej, podrażnionej i atopowej pod kontrolą dermatologiczną, a także na użytkownikach soczewek kontaktowych i osób mających tendencję do ciemnych cieni i opuchnięć pod oczami. Niweluje oznaki zmęczenia. Intensywnie nawilża

Po drugie – OCZYSZCZANIE CERY, najlepsze są kosmetyki z neutralnym PH, które nie podrażniają skóry. Płyny micelarne, ale też oleje do mycia, które możesz wykorzystać do demakijażu twarzy, czy też specjalistyczne żele -do wyboru dla każdego rodzaju skóry, nie bez powodu są dostępne na półkach aptecznych. Ich skład i nierzadko delikatne działanie powoduje, ze z pewnością skóra wymagająca będzie „zadowolona” Sprawdzaj składy, lub pytaj swojego farmaceuty o dodawane składniki. Tonizacja- albo zakończenie demakijażu wodą termalną, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wody termalne (szczególnie URIAGE) mają wiele składników mineralnych, są oczyszczone, łagodzą podrażnienia i działają kojąco.  

Woda termalna Uriage, jeśli masz szczęście- to znajdziesz pojemność 300 ml w cenie do 35 zł 

Pamiętaj o nawilżaniu, aby nie powodować odparowania wody ze skóry. Z pomocą przyjdzie cała seria AVENE Tolerance , bez konserwantów, bez parabenów. PRODUKT STERYLNY :

Krem o bogatej konsystencji. Nawilża, koi skórę wrażliwą, nadwrażliwą, alergiczną oraz wspomaga jej ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Krem nie zawiera parabenów, konserwantów i substancji powierzchniowo czynnych. Produkt pozostaje sterylny i chroniony przez cały okres jego stosowania i jest całkowicie pozbawiony wszelkich konserwantów.

Dbaj o higienę swoich pędzli do makijażu, szczególnie teraz, należy je częściej myć. Specjalne mydło do „prania” pędzli znalazłam tutaj :  

https://www.douglas.pl/pl/p/3001029946

DODATKOWO, WARTO JE CZĘŚCIEJ DEZYFEKOWAĆ PŁYNAMI ANTYBAKTERYJNYMI. 

Maseczki z glinką, warto raz w tygodniu oczyścić skórę naturalnymi kosmetykami, zawierającymi glinkę, ponieważ działa ona super oczyszczająco, ale tez antyoksydacyjne, wyciąga toksyny ze skóry, a w aptece znajdziesz czysty proszek, który według własnych potrzeb możesz zamienić w odpowiedni konsystencję.

A co ze złuszczaniem? Słyszę opinie o tym, że peeling skóry „roznosi „ bakterie po całej twarzy. Niesie w tym prawdy. Chodzi zdecydowanie o fakt, gdy posiadasz naprawdę mocno zainfekowaną skórę, z ropnymi wypryskami, gdzie problem utrzymuje się dłuższy czas . Wówczas nie podrażniamy skóry twarzy dodatkowo, używając gruboziarnistych peelingów. Kiedy jednak chcesz oczyścić skórę twarzy, złuszczanie jest wskazane. Możesz to zrobić po uprzednim umyciu twarzy, tonizacji, odkażeniu, nakładasz łagodny peeling drobnoziarnisty lub jeszcze lepiej enzymatyczny. Pomogą ci one w likwidacji martwych komórek naskórka oraz odświeżeniu skóry twarzy.

Wszystkie treści zamieszczone tutaj , mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładam starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, zgodnie z farmaceutyczną wiedzą fachową. Jednak nie ponoszę odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leave a Comment